Poddolované územie v Koši pomaličky ožíva

Poddolované územie v Koši pomaličky ožíva

Hornonitrianske bane v pondelok sprístupnili verejnosti vyše 1,6 km úsek cesty v obci Koš. Dôležitá spojka sa nachádzala v poddolovanom území baní a kvôli ťažbe sa vyše 20 rokov nepoužívala.

Ulica s názvom Nová prechádzala cez dobývacie pole siedmeho poľa Bane Nováky. Ťažba uhlia tu spôsobovala zmeny povrchu, preto bola pre verejnosť cesta uzavretá a využívala sa len na priemyselné účely. Jej oprava a znovuotvorenie je jedným z mnohých krokov, ktoré bane musia v rámci ukončenia činnosti urobiť. „Cesta bola rekonštruovaná Hornonitrianskymi baňami Prievidza ako náhrada za škody spôsobené banskou činnosťou, s prispením štátneho rozpočtu z kapitoly Ministerstva hospodárstva SR,“ vysvetlil Rastislav Januščák, predseda dozornej rady Hornonitrianskych baní Prievidza. Investíciu vo výške 800 tisíc eur projektovo zastrešila spoločnosť Banské projekty, výstavbu realizovala TMG Prievidza.

„Chcem poďakovať baniam, že splnili svoj sľub. Je to cesta III. triedy, pôjde do majetku Trenčianskej župy a starať sa o ňu bude Správa ciest TSK. Obyvatelia Koša, Sebedražia aj Cígľa, ktorí chceli cestovať do Bojníc, museli ísť cez Nováky alebo Prievidzu. Toto bude výrazná skratka a verím, že doprava obec nezahltí, no výrazne skráti cestovanie do práce,“ povedal župan Jaroslav Baška. Znovuotvorenie komunikácie vníma pozitívne aj starosta obce Rastislav Píš a avizuje, že sa chystá aj ďalšia výstavba s prístupom pre cyklistov aj chodcov.

Fotogaléria

5 fotografií