Starý most je minulosťou, zložili ho žeriavy

Starý most je minulosťou, zložili ho žeriavy

Dlhoočakávaná udalosť, aj tak by sa dala nazvať výstavba nového mosta cez Vážsky kanál v Ilave. Dôležitý míľnik, ktorý jej predchádzal, sa odohral práve dnes. Hlavnú úlohu v ňom zohrala stará mostná konštrukcia a dva žeriavy. Starý most by ste na jeho pôvodnom mieste hľadali už len márne.

Pre zhotoviteľa bolo jeho odstránenie veľkou výzvou. „Starý most dáme dole pomocou žeriavov, položíme ho na pontóny a tam ho ďalšia subdodávateľská firma rozpáli. Potom ho po jednotlivých kusoch budeme žeriavmi vyťahovať na breh,“ popísal postup prác Miroslav Timko, konzultant dodávateľskej firmy MBM Group. Hneď budúci týždeň sa zhotoviteľ pustí do búrania opôr, nasledovať bude zakladanie mosta, ktoré sa bude realizovať približne 1-2 mesiace a znovuvybudovanie spodnej stavby. Pôvodný most nahradí jeho modernejšia verzia. „Váha nového mosta bude zhruba zhodná s váhou toho starého, čiže 140 ton. Bude to železobetónový jednopólový most,“ povedal riaditeľ Správy ciest TSK Radovan Karkuš. Okrem toho, že bude bezpečnejší, bude aj širší. „Nový most bude dlhý takmer 50 m, oproti starému mostu bude rozšírený na šírku 16 m. Na ľavej strane mosta v smere z Ilavy bude chodník pre peších v šírke 2 m a na pravej strane bude 2,5 m široký cyklochodník,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška. „Predpoklad je, že 50 rokov by mal bezproblémov vydržať,“ doplnil riaditeľ Správy ciest TSK. Jednotlivé časti novej mostnej konštrukcie sa budú skladať na cestmajsterstve Správy ciest TSK v Ilave. „Celý most vkuse sa pomocou jedného žeriavu položí na svoje miesto,“ vysvetlil konzultant dodávateľskej firmy.

Podľa zmluvy má zhotoviteľ na odstránenie starého a postavenie nového mosta 400 dní, teda do decembra tohto roka. Zdržanie zatiaľ spôsobila prekládka vody aj nízkonapäťového vedenia na dočasnú konštrukciu vedľa mosta. „Investícia je stále podľa zmluvy 2,75 mil. eur. Uvidíme, či a s akým dodatkom príde zhotoviteľ,“ povedal župan. Po tom, ako bola župe na výstavbu mosta vládou schválená dotácia vo výške 3,6 mil. eur, ktorú jej následne Ministerstvo financií SR zobralo, hradí celú investíciu Trenčianska župa zo svojho rozpočtu.

Fotogaléria

12 fotografií